ریاضیات و سرگرمی


+ 4- سیاه چاله ها و ریاضیات

در طبیعت هرگاه عمر یک ستاره به پایان برسد به سیاهچاله تبدیل می شود ؛ سیاهچاله ها  دارای ویژگی های مشترکی هستند . سیاهچاله ها دارای حجمی بسیار زیاد ( بینهایت ) و جرمی به اندازه ی صفر هستند ، از ویژگی های دیگر سیاهچاله ها این است که جاذبه ی آنها فوق العاده زیاد بوده به طوری که هر جسمی از اطراف آنها رد شود آن را به طرف خود جذب می کنند و هر جسمی به درون سیاهچاله بی افتد ماهیت خود را از دست خواهد داد .

در علم ریاضیات نیز سیاهچاله هایی از اعداد وجود دارند که هر عددی را در مسیر آنها قرار دهیم آن را به خود جذب کرده و شبیه خود می کنند ، یکی از این سیاهچاله ها عدد 312 است که قادر است هر عددی را شبیه خود کند .

روش کار به این گونه است که ابتدا تعداد ارقام عدد مورد نظر را می شماریم و به عنوان اولین عدد سمت چپ می نویسیم سپس تعداد ارقام زوج را شمرده و به عنوان دومین عدد می نویسیم در آخر تعداد اعداد فرد را شمرده و در آخر می گذاریم ( تذکر : دقت داشته باشید که اگر عدد مورد نظر فاقد عدد زوج یا فرد بود به جان آن صفر می گذاریم ) . این مسیر را ادامه می دهیم تا به عدد 31۲ برسیم مشاهده می شود که خود عدد 312 تغییر نخواهد کرد .

برای مثال عدد 25162548 را در نظر می گیریم ؛ تعداد کل ارقام 8 تا می باشند و تعداد ارقام زوج 5 تا می باشند و تعداد اعداد فرد 3 تا می باشند در این صورت عدد به دست آمده برابر است با 853 در مر حله ی بعد برای 853 انجام می دهیم ؛ تعداد کل ارقام 3 تا ، اعداد زوج 1 و اعداد فرد 2 می باشد مشاهده می کنید که به 312 رسیدیم .

مثال بعد عدد 3 را در نظر بگیرید ؛ تعداد کل اعداد 1 ، تعداد اعداد زوج صفر و تعداد اعداد فرد 1 می باشد حال داریم 101 در این حالت تعداد کل ارقام 3 ، تعداد ارقام زوج 1 و تعداد ارقام فرد 2 می باشد یعنی همان عدد 312 .

جالب بود نه ...

لطفاٌ نظر بدین ...

نویسنده : محمدرضا بنادکوکی ; ساعت ٦:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٦/٢۸
تگ ها: سیاه چاله
comment نظرات () لینک

+ 3- بازی دومینو

خوب دوستان همونطور که می بینید این بازی از 28 قطعه که روی اونها یه سری نقطه

وجود داره تشکیل شده. این نقطه نشانگر اعداد هستند . مثلاً قطعه ای که دو نقطه روی اون کشیده شده نشانگر عدد 2 می باشد.در این بازی هر عدد هفت بار تکرار شده است. برای مثال تعداد قطعه هایی که عدد صفر رو دارن به صورت زیر می باشد(0-0 و 0-1و 0-2و 0-3و 0-4و 0-5و 0-6 ) من روش معمول این بازی رو که به صورت چهار نفره است رو یادآوری می کنم:

این بازی به صورت دو گروه دونفره تشکیل میشه.دست اول بازی با عدد جفت شش (6-6)باید شروع شود (در مراحل بعدی شروع بازی اختیاری می باشد) و نفر دوم از دست راست باید قطعه ای را بگذارد که یک سر آن شش  باشد و اگر چنین قطعه ای نداشته باشد نفر بعد او یا همان نفر سوم بازی را ادامه می دهد و این روند ادامه می یابد تا اینکه یکی از نفراتقطعه های خود را به اصطلاح خرج کند. هر کس که زودتر قطعه های خود را تمام کند برنده دور می شود و اعداد یار او نیز محاسبه نمی شود و باید اعداد دو نفر مقابل را جمع کنند . و همینجور بازی ادامه می یابد تا جمع اعداد یکی از گروهها به عدد 100 برسد و آن گروه بازنده بازی اعلام می شود.نکته مهمی که در این بازی وجود دارد و باعث جذابیت این بازی می شود قطعه جفت صفر است (0-0)، که طریقه محاسبه اعداد این مهره 25 می باشد یعنی اگر کسی این مهره را داشته باشد 25امتیاز منفی را نوش جان می کند.البته باید بگم که این بازی رو اگه یک بار هم انجام بدی به راحتی با قوانین اون آشنا میشی . امیدوارم که خوشتون اومده باشه.

نویسنده : محمدرضا بنادکوکی ; ساعت ٦:٤٥ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٦/٢٥
comment نظرات () لینک

+ 2- نمونه سوالات ریاضی سال هفتم

لطفا کلیک کنید

نویسنده : محمدرضا بنادکوکی ; ساعت ٤:۱٤ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٦/۱٦
comment نظرات () لینک

+ 1- کتاب ریاضی سال هفتم

www.talif.sch.ir

نویسنده : محمدرضا بنادکوکی ; ساعت ٤:۱۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٢/٦/۱٦
comment نظرات () لینک
  • انجمن